Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Unikátní znovuobjevený tisk skladby Mozarta a Salieriho vystavuje ode dneška Muzeum hudby
Unikátní znovuobjevený tisk skladby Mozarta a Salieriho vystavuje ode dneška Muzeum hudby
Pátek, 26. únor 2016 08:20
České muzeum hudby, zdroj nm.cz

Národní muzeum vystavuje od 26. února do 11. března 2016 ve stálé expozici Člověk – nástroj – hudba Českého muzea hudby v rámci běžného vstupného Národního muzea vzácný tisk – libreto vídeňského básníka Lorenza Da Ponteho s názvem Per la Ricuperata Salute di Offelia, které bylo objeveno ve sbírce hudebněhistorického oddělení Národního muzea – Českého muzea hudby a bylo považováno za ztracené. Text zhudebnili na podzim roku 1785 skladatelé Antonio Salieri, Wolfgang Amadeus Mozart a Cornetti.



Libreto vídeňského básníka Lorenza Da Ponteho s názvem Per la Ricuperata Salute di Offelia, které bylo objeveno ve sbírce hudebněhistorického oddělení Národního muzea – Českého muzea hudby a bylo považováno za ztracené. Text zhudebnili na podzim roku 1785 skladatelé Antonio Salieri, Wolfgang Amadeus Mozart a Cornetti., zdroj nm.cz Návštěvníci tak budou mít pod dobu 14 dnů jedinečnou možnost prohlédnout si notový záznam skladby složené pro klavír a zpěv, který se skládá ze tří částí zkomponovaných jednotlivými autory. Skladba vznikla k příležitosti uzdravení zpěvačky Nancy Storace – ceněné interpretky Salieriho a Mozartova díla. Da Ponteho báseň vypráví příběh o zpěvaččině několikaměsíční hlasové indispozici.

Tisk libreta odhaluje pseudonym autora básně, rok vydání, jméno tiskaře a počáteční písmena příjmení skladatelů Mozarta, Salieriho a Cornettiho. Libreto se dostalo do sbírek Národního muzea v 50. letech 20. století jako konfiskát.

Tisk bude vystaven v blízkosti jednoho z TOP předmětů Národního muzea – kladívkového klavíru z 18. století, na nějž hrál W. A. Mozart během své první návštěvy Prahy v roce 1787 (viz. http://muzeum3000.nm.cz/videa/video-top-predmety-mozartuv-klavir )

Celou skladbu si můžete poslechnout ve videu na zpravodajském portálu Muzeum 3000 zde: http://muzeum3000.nm.cz/aktuality/ztracena-mozartova-skladba-znovu-spatrila-svetlo-sveta


ČESKÉ MUZEUM HUDBY

České muzeum hudby, zdroj nm.cz Sídlo Českého muzea hudby se nachází v bývalém barokním kostele sv. Máří Magdaleny na Malé Straně. Každý, kdo vstoupí je zasažen mohutností dvorany i zvláštním kouzlem, které tu proměny věků zanechaly. Kostel sv. Máří Magdaleny na Malé Straně byl postaven v 17. století podle projektu Francesca Carattiho, po zrušení dominikánského kláštera v roce 1783 byl postupně přestavován. Sloužil mj. jako pošta, četnická kasárna a archiv.

Národní muzeum využívá ojedinělou příležitost oživit tento prostor, kdysi zdobený díly barokních mistrů a rozeznívaný údajně jedněmi z největších varhan Prahy sklonku 17. století, opět hudbou. Neobvyklá symbióza raně barokní církevní architektury s klasicistní užitkovou úpravou a nově dokončenou přestavbou pro muzeum nabízí návštěvníkům působivou kombinaci monumentality a detailu.

České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1
www.nm.cz/Ceske-muzeum-hudby







Zdroj a foto: Národní muzeum




(zem)



Unikátní znovuobjevený tisk skladby Mozarta a Salieriho vystavuje ode dneška Muzeum hudby