Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Nový web pro plánování cyklistické trasy Prahou
Nový web pro plánování cyklistické trasy Prahou
Středa, 01. červen 2016 06:51
Nový web pro plánování cyklistické trasy Prahou

Cyklista při cestě hlavním městem hledá úplně jinou trasu, než řidič auta. Chce využít všechny zkratky a výhody, které mu nabízí jeho subtilní jednostopý dopravní prostředek. Podobné aplikace, které využívají automatizovaný vyhledávač, už existují, ale v tomto případě se na návrhu trasy navíc osobně podílejí zkušení cyklisté, kteří budou respektovat i speciální požadavky zadavatele.Praha spouští novou službu pro cyklisty, kteří si chtějí naplánovat pravidelnou trasu přes město. Cyklisté, kteří mají hlavní město v malíku, v ní zájemcům navrhnou nejvhodnější trasu pro různá jízdní kola i s ohledem na speciální požadavky, které klient zadá do webového formuláře na adrese cykloplanovac.cistoustopou.cz. Požadavky vyhodnotí a vhodnou trasu navrhnou vývojáři aplikace UrbanCyclers, která se stala oficiální aplikací soutěže Do práce na kole.


„Aplikace pomůže najít cestu ve spleti pražských ulic a uliček a dostat se bezpečně z jednoho konce metropole na druhý po cyklostezkách a vedlejších silnicích. To není vždy jednoduché, a protože Praha chce podporovat každého, kdo na kole vyrazí do práce, do školy nebo na výlet, rozbíhá město tuto službu,“ ozřejmil záměry magistrátu s novou aplikací náměstek primátorky Petr Dolínek.


Současné aplikace ne vždy počítají například se zvláštními potřebami, které budou mít jezdci na kolech s těžkým nákladem nebo s cyklopřívěsem. Proto nová služba rozšířená o lidskou kontrolu umí nabídnout věci, které automatické plánovače nemohou zvládnout. Do webového formuláře stačí zadat výchozí a cílový bod trasy a doplnit případné speciální požadavky. Nejpozději následující pracovní den dostane klient hned tři varianty trasy. Rychlou, která preferuje čas, ale může cyklistu zavést i na frekventované komunikace, příjemnou, která je vedená s ohledem na bezpečí a vlídné prostředí, byť za cenu zajížďky, a intermodální trasu, která využije MHD tam, kde lze převážet kolo.


Volbou jedné ze tří variant služba nekončí. Zadavatel současně dostane odhad ušetřených financí, emisí a kalorií spálených během jízdy. Službu využijí jak začátečníci, tak zkušení cyklisté, kteří si chtějí ověřit výhodnost používané cesty. Doporučenou trasu už je možné přenést do mobilní aplikace UrbanCyclers.


Zdroj, úvodní foto: praha.eu, wikimedia.org, ŠJů

(zmk)Nový web pro plánování cyklistické trasy Prahou