Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti U slonů nikdy nevíš!
U slonů nikdy nevíš!
Sobota, 04. říjen 2014 17:15
U slonů nikdy nevíš!

Do letošního srpna byl jediným samcem skupiny slonů v pražské zoo býk Mekong. V srpnu přibyl další samec, Ankhor. A začaly se dít divy! Mekong, který se doposud k pražským slonicím stavěl chladně a bez zájmu, výrazně zvýšil svou aktivitu. Stane se tedy otcem některého z mláďat?


Ilustrační fotoNedávno se podařilo vyfotit na mobil, jak Mekong páří s Donnou. Ani Janita jej nenechává chladným, jak tomu bylo doposud. Co je příčinou takové změny v jeho chování? Mekong totiž doposud zplodil jedno jediné mládě a hrátky se slonicemi jej víceméně nezajímaly. Že by změnu v jeho chování způsobilo rozšíření sloní skupinky o dalšího samce. Vnímá Mekong Ankhora jako soka?


Ve sloní skupince pražské zoo jsou v současné době 3 sloní samice v reprodukčním věku. Pražská zoo se tedy rozhodla nahradit laxního Mekonga mnohem aktivnějším Ankhorem. Ten přicestoval do Prahy, aby Mekonga nahradil. Ankhor má už ve svém věku 31 let 11 potomků a pražská zoo s od něj slibovala rozšíření skupinky o další mláďata.


Příchod Ankhora ale neočekávaně zaktivizoval Mekonga. Ten se po dlouhé době nezájmu začal o sloní samice ve výběhu zajímat mnohem víc, než u něj bylo doposud zvykem. „Není běžné, aby zoologické zahrady měly dva dospělé sloní samce najednou. I pro nás je to nová zkušenost, která přináší řadu zajímavých pozorování,“ uvádí Jiří Javůrek, vrchní chovatel slonů. „Sloni jsou vysoce sociální zvířata a nikdy si nemůžeme být jisti, co může v jejich vztazích vyvolat jaký efekt.“


Nehledě na Mekongovu aktivitu je rozhodnuto, že bude v budoucnu přesunut do jiné zoo. Kam? O tom rozhodne koordinátor Evropského záchovného programu (EEP). Jestli se mu do té doby podaří v Praze zplodit mládě, či nikoliv, se teprve ukáže. Bylo by to však mimořádně vítané!


Foto: Zoo Praha, Petr Hammerník, Jaroslav Šimek

pchjU slonů nikdy nevíš!