Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Výstava RETRO nás vrátí do socialistického Československa
Výstava RETRO nás vrátí do socialistického Československa
Pondělí, 30. květen 2016 07:23
Výstava RETRO nás vrátí do socialistického Československa

V Galerii Tančící dům se dnes otvírá výstava, na které se dříve narození budou cítit skutečně jako doma, těm mladším asi spadne čelist při pohledu na elektroniku, technické vybavení i dobový nábytek. Podstatnou částí expozice totiž budou dokonalé repliky bytů ze 70. a 80. let. Protože výstava potrvá až do 4. září, máte ještě možnost přispět se na ni svými vlastními exponáty.„Chceme, aby se na výstavě RETRO podíleli sami návštěvníci. Proto je vyzýváme, aby se nám ozvali a zapůjčili nebo aby nám darovali předměty ze 70. a 80. let minulého století. Budeme rádi, pokud lidi tato koncepce osloví a ozvou se nám s tím, co mají doma nebo třeba na chalupě,“ vysvětluje záměr kurátorka výstavy Jana Sommerová. Můžete tak přispět k tomu, aby výstava vystihla atmosféru doby a přiblížila ji i těm, kteří socialismus nezažili. Abyste se stali spolutvůrcem expozice, stačí nafotit vaše dobové kousky a fotografie zaslat na adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .


Expozice přiblíží život v bývalém Československu a představí zejména design a výrobky, které byly součástí každodenního života obyvatel Československa. Hlavní část instalace RETRO budou tvořit repliky socialistických bytů. Uvidíte kompletně zařízené pokoje včetně elektrospotřebičů, bytového textilu, kuchyňského nádobí, obývacích stěn, křesel, stolků a dalšího zařízení.


Výstava přiblíží životní styl v tehdejším Československu, a proto se zde objeví i ukázky módy a oblečení. Do expozice tedy můžete přispět i takovými relikviemi, jako jsou pracovní pláště, montérky, zástěry, svatební či plesové šaty, boty, kabelky, bižuterie a další oděvy. Pro autory výstavy jsou zajímavé i předměty, které dokumentují tehdejší možnosti trávení volného času. Takže neváhejte, pokud máte doma výsledky drhání, vyřezávání, kovovýroby i paličkování, obrázky ze slámy a chemlonu. Na výstavě RETRO se najde místo i pro sbírky, fotografie, hračky, hry, plakáty, odznaky, vlaječky, žákovské knížky, průkazy SSM, ROH, KSČ a další němé svědky tehdejších časů.


V třetí části výstavy můžete obdivovat výrobky socialistických národních podniků například se značkami Madeta, Kofola, Eta, Fatra, JAWA a Tesla. Sem můžete přispět obaly od potravin, cukrovinek, alkoholu a kosmetiky jako jsou krabičky od hygienických potřeb, laků, parfémů, mýdel nebo prášků na praní.


Zdroj a úvodní foto: retro70-80.cz

(zmk)

Výstava RETRO nás vrátí do socialistického Československa