Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Prahou projede bláznivý pojízdný kostel
Prahou projede bláznivý pojízdný kostel
Pátek, 27. květen 2016 07:27
Prahou projede bláznivý pojízdný kostel

Letošní ročník Noci kostelů, která proběhne 10. června, je v pořadí již osmou příležitostí pro setkání s křesťanstvím a kulturním zážitkem v přátelském duchu respektu, dialogu a porozumění. Ovšem zcela poprvé se účastníci setkají s pojízdným kostelem, který bude vybaven téměř jako kostely běžné. Narazíte na něj na tramvajové trase číslo 22.Známe kostely zatopené pod hladinou přehrad nebo naopak na nedostupných místech vysoko v horách, na Vltavě najdete zakotvený plovoucí kostel. Ale zažít kostel v jízdě, to se nám ještě nepoštěstilo. Samozřejmě pokud nepočítáme přesun mosteckého kostela Nanebevzetí Panny Marie. Ten jel také po kolejích, ovšem pouze 841 metrů a velice pomalu.


Heslem nového pojízdného kostela je tedy Dojedeme dál než v Mostě. Cestující v tramvaji s duchovním programem najdou mnohé z toho, co se vyskytuje v kostelech nepojízdných, tedy kněze, kříž, věčné světlo nebo varhany, i když jsou poněkud menší.


Pojízdný kostel potkáte v pátek 10. června od 18 do 22 hodin mezi zastávkami Malovanka a Čechovo náměstí. Součástí programu bude hudba, zpěv, modlitby a osobní rozhovory s hosty. Pokud nestihnete pojízdný kostel, bude vám během Noci kostelů jenom v pražské arcidiecézi k dispozici přes 300 dalších kostelů, ve kterých je připraven velmi bohatý a zajímavý program.


Noc kostelů je jakýsi happening víry, jehož smyslem je jednoduchým způsobem přiblížit, co je to křesťanství. Že ke křesťanství patří radost, důvěra, otevřenost, veselí, ale i radostné bláznovství. Nejsou to jen restituce, dogmata a zákazy, není to nějaká temná síť svazující život těch, kteří křesťanství „propadli“, ani poslední pomoc pro ty naprosto neúspěšné.


Pro velkou tramvajovou improvizaci, kterou bude moderovat Veronika Sedláčková z Českého rozhlasu, byli osloveni hosté, kteří tento bláznivý nápad ustojí. Rozhovorů se tak zúčastní osobnosti jako spisovatelka Alena Ježková, biskup Václav Malý, kunsthistorik Jan Royt, kardinál Dominik Duka, sestra Francesca z komunity Venio nebo kazatel Daniel Fajfr. Jízda originální tramvaje bude ke shlédnutí on-line na youtube.


Zdroj a úvodní foto: nockostelu.cz

(zmk)Prahou projede bláznivý pojízdný kostel