Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Obyvatelé si sami řekli o změny na sídlišti Černý Most
Obyvatelé si sami řekli o změny na sídlišti Černý Most
Pondělí, 30. květen 2016 18:01
Obyvatelé si sami řekli o změny na sídlišti Černý Most

Začalo to v březnu, kdy odborníci Institutu plánování a rozvoje společně s Prahou 14 a obyvateli vnitrobloku Vybíralova na Černém Mostě začali plánovat, jak zlepšit život na sídlišti. Jako jinde mezi hlavní problémy patří doprava, parkování, využití zelených ploch a volnočasové aktivity. Nyní se občané mohli seznámit s prvními návrhy, které v IPR podle jejich požadavků vypracovali.Průzkum ukázal, že na Černém Mostě nejvíce vadí špatná organizace vozovek, málo parkovacích míst a nedostatek zábavy pro seniory. Vzniknout by měly kvalitní pěší cesty uvnitř sídliště a do okolní krajiny nebo plochy pro aktivní odpočinek. "Ukázalo se, že sídliště není anonymní noclehárnou, jak se často tvrdí. Naopak - lidi se tady často znají, mají Vybíralku rádi a chtějí tady trávit volný čas. Je ale potřeba nabídnout dostatek aktivit pro různorodé věkové skupiny nebo zpříjemnit průchod sídlištěm," říká k výsledkům ředitel IPR Petr Hlaváček.


Obyvatelům při pohybu nejvíc vadí nepřehledné křižovatky, chybějící přechody a nevhodně zaparkovaná auta. Právě parkování je nejbolavějším místem, a proto odborníci navrhují rozšířit možnosti až o dvě stě nových parkovacích míst. Současná situace, kdy se parkuje dokonce ve třech řadách vedle sebe, znemožňuje, aby tudy projížděli popeláři nebo sanitka. Chodník tam také není a pěší za deště chodí blátivou pěšinkou. Tyto komunikace prostě vyžadují změnu.


Na některých zelených plochách mezi domy by rozbujelé keře mohly nahradit nové atrakce jako venkovní posilovna, nebo tudy mohou vést nové pěší cesty v místech, které se teď musí složitě obcházet. Například místní školní areálu zabírá téměř čtvrtinu plochy uprostřed vnitrobloku a je neprůchodný.


"Politici posledních 25 let na sídliště zapomínali, což nás dovedlo na rozcestí: buď se lidé začnou sídlištím vyhýbat, nebo se z nich stanou čtvrti budoucnosti, kde bude dobře mladým rodinám i seniorům. Černý Most je ale jen začátek. Chci, aby následovaly další podobné lokality," komentuje nový směr náměstkyně primátorky Petra Kolínská.


IPR představí podrobné řešení pro Vybíralovu po prázdninách a začne ho projednávat s městskou částí i místními obyvateli. Do konce roku bude hotov plán revitalizace, který bude koncipovaný jako balík souvisejících opatření, která budou mít svého investora i následného správce. Na některá opatření bude možné čerpat granty, některá zafinancuje městská část nebo magistrát. Cílem je, aby se proces revitalizace postupně rozšířit i na další pražská sídliště.


Zdroj a úvodní foto: iprpraha.cz

(zmk)Obyvatelé si sami řekli o změny na sídlišti Černý Most