Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Občané Prahy 8 sami rozhodnou o milionových investicích
Občané Prahy 8 sami rozhodnou o milionových investicích
Sobota, 21. květen 2016 19:33
Občané Prahy 8 sami rozhodnou o milionových investicích

Radnice vyčlení 10 milionů korun ze svého ročního rozpočtu a občané v hlasování sami zvolí, kam by peníze měly v příštím roce směřovat. Budou tak mít možnost upozornit na to, co nejvíce a nejrychleji chtějí ve své obci zlepšit či změnit. Motivací pro využití tohoto typu rozpočtování je navíc příležitost získat dotaci od Magistrátu hlavního města Prahy.Dotace bude představovat celou polovinu z částky, kterou navrhuje městská část, a i to je důvod, proč se Praha 8 rozhodla využít takzvaný participativní rozpočet, který umožňuje přímé zapojení občanů do rozhodování o rozvoji jejich obce.


„Zajímá nás, jaká témata jsou pro občany nejdůležitější a na co je třeba se zaměřit. Proto jsme využili tuto možnost a připravili seznam projektů, pro které mohou až do konce příštího měsíce občané hlasovat,“ přibližuje záměr Prahy 8 místostarosta pro finanční řízení městské části Matěj Fichtner.


Rada městské části schválila participativní rozpočet na svém středečním zasedání a vyhradila pro jeho realizaci 10 milionů korun. Seznam projektů, pro které bude možné hlasovat, zasahuje do řady různých oblastí života. Občané tak mohou podpořit například vybudování venkovních učeben pro výuku přírodních věd nebo umístění stojanů na kola, ke kterým budou patřit i nabíjecí stanice pro elektrokola. Hlasovat mohou pro řadu zajímavých kulturních, sportovních i jinak zaměřených tematických akcí, pro osvětové programy nebo besedy. Projektů je navrženo celkem devatenáct.


„V poslední době bylo aktivní zapojení občanů součástí i řady jiných projektů. Prohloubení spolupráce mezi městskou částí a občany je pro nás velmi důležité,“ zdůvodňuje rozhodnutí místostarosta Fichtner. Přehled projektů najdou občané na stránkách Prahy 8 , kde mohou současně od 18. května do 18. června hlasovat. Každý občan má k dispozici jeden hlas a výsledek bude zveřejněn v druhé polovině června.


Zdroj, úvodní foto: praha8.cz, wikimedia.org

(zmk)Občané Prahy 8 sami rozhodnou o milionových investicích