Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Národní technické muzeum získalo prestižní ocenění
Národní technické muzeum získalo prestižní ocenění
Čtvrtek, 26. květen 2016 06:18
Národní technické muzeum získalo prestižní ocenění

Národní technické muzeum (NTM) obstálo v konkurenci 72 muzeí a galerií z celé České republiky a v rámci 14. ročníku Národní soutěže Gloria musaealis získalo nejvyšší ocenění v kategorii Muzejní počin roku 2015 za úspěšné završení projektu „Centrum stavitelského dědictví Plasy“. A to není všechno! Společně s Národním památkovým ústavem zaznamenaly úspěch také v kategorii Muzejní publikace, kde byl třetím místem oceněn titul „Zámek s vůní benzínu“ autorů Miloše Hořejše a Jiřího Křížka.


Do letošního ročníku soutěže Gloria musaealis, kterou vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR, Asociace muzeí a galerií ČR a nově také Český výbor ICOM se zapojilo celkem 80 soutěžních projektů. Vyhlášení vítězů v kategoriích Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku proběhlo na Mezinárodní den muzeí (18. května 2016) ve Smetanově síni Obecního domu v Praze, kde obdrželo ocenění i NTM.


NTM otevřelo Centrum stavitelského dědictví Plasy v nově renovovaném památkově hodnotném prostoru hospodářského zázemí kláštera v Plasích. Jedná se o ojedinělý projekt, který je rozdělen do několika okruhů. Díky nim si přijde na své každý návštěvník: děti, laik i odborník.


Jeden ze tří významných okruhů tvoří expozice stavitelství, která je určena nejširší skupině návštěvníků včetně rodin s dětmi a škol. Zájemci se zde seznámí s procesem výstavby historického domu počínaje přípravou stavby, budováním jejích základů přes hrubou stavbu, veškeré povrchy, okna i dveře, vytápění a další potřebné součásti až po střechu. Jednotlivé konstrukční části jsou dokumentovány jak na historických stavebních prvcích, tak i na modelech či fotografické a filmové dokumentaci.


Druhý okruh je přednostně určen pro vysokoškolské studenty či veškeré pracovníky, kteří přicházejí do styku s historickými objekty a jedná se o studijní depozitář stavebních materiálů, prvků a konstrukcí.


Třetí částí je stavební dvůr se specializovanými řemeslnickými dílnami. Jejich snahou je jednak zachování a další praktické předávání vytrácejících se znalostí o historických technikách současným zájemcům o historické řemeslo, a také seznamování návštěvníků z řad laiků s prací historických řemeslníků.


Areál poskytuje i další možnosti vzdělávání a poznávání, mezi které patří konferenční prostory, dílny a budovaná oborová knihovna. Celý projekt, při jehož realizaci byla zachráněna řada unikátních objektů včetně románsko-goticko- barokního hospodářského dvora, byl financován z integrovaného operačního programu Evropské unie.


Ocenění, které Národní technické muzeum získalo, se skládá z trofeje, diplomu a finančního ocenění ve výši 70 000 Kč. Jedná se již o třetí nejvyšší ocenění Národního technického muzea v této soutěži. V roce 2014 získalo NTM první místo v soutěžní kategorii Muzejní počin roku 2013 za projekt „Národní technické muzeum dokončeno“ a v roce 2007 první místo v soutěžní kategorii Muzejní počin roku 2006 za projekt „Nový depozitář Národního technického muzea v Čelákovicích“.


Foto a zdroj: www.ntm.cz

(ewe)Národní technické muzeum získalo prestižní ocenění