Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Maratón romské kultury Khamoro opět v Praze
Maratón romské kultury Khamoro opět v Praze
Pátek, 27. květen 2016 19:47
Maratón romské kultury Khamoro opět v Praze

Praha se od neděle až do 4. června rozezní tou nejlepší romskou hudbu. Světový romský festival Khamoro během sedmi dnů nabídne Gypsy Jazz, cimbálovou muziku, rumba gitana, písně ruských, rumunských a českých Romů nebo balkánskou dechovku. Součástí festivalu budou navíc zajímavé doprovodné akce pro celou rodinu i odborné semináře o aktuálních tématech.Během předchozích osmnácti ročníků koncertovalo na festivalu 184 kapel z 33 zemí. Romští muzikanti se na akci sjíždějí z celého světa. Od Maďarska a Rumunska, přes Turecko, Egypt, Indii, Brazílii, USA, Portugalsko, Rusko, až po Irsko nebo Norsko. Na letošním festivalu vystoupí na hlavních pódiích třináct romských kapel, 3 české a 10 zahraničních. Hostitelskou zemi budou reprezentovat kapely Bengas z Prahy, Milan Kroka live band z Berouna a Le Čhavendar z Rokycan.


„Festival se stal během své existence mezinárodně uznávaným mezi odborníky i laickou veřejností a jeho návštěvnost postupně dokonce stoupá. V posledních letech Khamoro navštěvuje více než devět tisíc návštěvníků ročně. Jistě také spojení atraktivního prostředí Prahy a jedinečné atmosféry vydobylo festivalu jeho postavení. Mnohem důležitější je pro nás ale význam festivalu – sbližovat Romy a Neromy a poskytovat jim příjemný prostor pro společné poznávání,“ popsala význam akce ředitelka Slova 21 Jelena Silajdžič


Sedmidenní maratón romské kultury zahájí v neděli na pražské Náplavce party pod širým nebem, kde zahrají a zazpívají Le Čhavendar, charismatický zpěvák ze Slovenska Maroš Bango, který vystoupí s cimbálovou muzikou Fantasy Orchestra Ladislava Riga a poté DJ Shantel a jeho divoký mix elektroniky a balkánské hudby.


V pondělí 30. května zazní v klubu La Fabrika současná romská hudba, kterou zastoupí Milan Kroka live band z České republiky, Gipsy Casual z Rumunska a Shantel and Bucovina Club Orkestar z Německa. V úterý v klubu Jazz Dock vystoupí španělská skupina Menil a ve středu v Lucerně Music Baru světová špička Gypsy Jazzu holandská jazzová kapela The Rosenberg.


Od čtvrtka do soboty bude dominovat tradiční romská hudba. Hrát budou The Gypsy Ensemble Giani Lincan z Nizozemí, Tekameli z Francie, Zuralia Orchestra z Rumunska, Russka Roma z Ruska, Kočani Orkestar z Makedonie a tuzemská skupina Bengas. Všechny jmenované si poslechnete na koncertech v Paláci Akropolis a na závěrečném galakoncertu v sobotu v klubu SaSaZu.


K festivalu Khamoro patří i tři výstavy nebo pestrobarevný průvod centrem Prahy za účasti více než 300 účinkujících včetně 15 profesionálních i amatérských tanečních souborů z celé republiky. 3D obrazce s romskou tématikou vytvoří umělci přímo na pražské chodníky a dále návštěvníky čeká dětský den Khamoro, umělecké workshopy a vzpomínání na významné osobnosti, které se zapsaly do historie romské kultury. Součástí festivalu bude také seminář s tématikou romského aktivismu. Kompletní program festivalu Khamoro najdete zde .


Zdroj a úvodní foto: khamoro.cz

(zmk)Maratón romské kultury Khamoro opět v Praze