Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Z Poeziomatu dnes poprvé zazní české básně
Z Poeziomatu dnes poprvé zazní české básně
Pondělí, 02. březen 2015 07:12
Z Poeziomatu dnes poprvé zazní české básně

České verše nemusíte číst pouze v knížkách. Kavárník Ondřej Kobza oživí centrální vinohradské náměstí, krom piana či šachového stolku s figurkami, jukeboxem na básně. Dnes poprvé bude v 16 hodin na náměstí Míru na Praze 2 nainstalován „Poeziomat“. Umístění dalšího venkovního vynálezu si nenechá ujít ani starostka městské části Praha 2 Jana Černochová.


Třetí venkovní vynález Ondřeje Kobzy přispěje k dalšímu rozšíření poezie mezi veřejnost. Z každodenního stereotypu vytrhne kolemjdoucí Poeziomat. Obdobně jako z jukeboxu se linou písně, z Poeziomatu budou zaznívat krásné básně od českých autorů, načtené přímo jimi. Lidé si tak budou moci poslechnout slova a hlas Vladimíra Holana, Ivana Martina Jirouse řečeného Magor, Egona Bondyho, Jáchyma Topola, Zbyňka Hejdy či nositele Nobelovy ceny Jaroslava Seiferta, jejichž nahrávky zapůjčil Český rozhlas Vltava.


„Pokusy o podobné oživení veřejného prostoru rozhodně podporujeme a snažíme se jim všemožně vyjít vstříc. Když před časem Ondřej Kobza přišel na radnici s nápadem umístit na náměstí Míru piano, uvítala jsem to jako skvělou příležitost vnést do každodenního života tohoto místa trochu poezie. Jak se ukázalo, byl to dobrý nápad, piano rozhodně nepotřebuje reklamu… stejně jako šachový stolek s figurkami, který se tu objevil vloni v létě a je v permanenci po celou sezonu. Věřím, že si Poeziomat najde také hodně příznivců,“ sdělila starostka Jana Černochová.


Poslech veršů z Poeziomatu je zcela zdarma, tak pokud máte rádi českou poezii, jistě zavítejte na náměstí Míru.


Foto a zdroj: www.praha2.cz

(ewe)Z Poeziomatu dnes poprvé zazní české básně