Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti V pražské zoo se narodilo mládě připomínající mimozemšťana!
V pražské zoo se narodilo mládě připomínající mimozemšťana!
Sobota, 11. říjen 2014 08:34
V pražské zoo se narodilo mládě připomínající mimozemšťana!

Čtvrteční podvečer přinesl do pražské zoo velkou radost – samičce hrabáče kapského Kvídě se přímo před zraky návštěvníků narodilo mládě. Je to velká událost! V lidské péči se daří odchovat stále ještě méně než polovinu mláďat hrabáčů, ale tentokrát se zdá, že všechno bude v pořádku. Kvída se o svého čerstvě narozeného potomka začala ihned mateřsky starat a tak mají pražští chovatelé velkou naději, že by vše mohlo proběhnout bez zásadních problémů.


Kvída s mládětem „Nechci to zakřiknout, ale v mých očích jde o mládě roku,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „A to nejen proto, že Kvídu jsem už víckrát označil za své nejoblíbenější zvíře, ale především z toho důvodu, že její mládě je opravdu úchvatné. Protažená hlava, velké oči a uši, svraskalá kůže a dlouhatánské drápky – vážně mimozemšťan!“


Hrabáči jsou v Evropě chováni pouze v osmnácti zoologických zahradách. A odchovat mládě není opravdu nijak snadné. V pražské zoo se chovu hrabáčů věnují nepřetržitě již 35 let a doposud se jim podařilo odchovat 3 mláďata. Bude nově narozené mládě čtvrtým odchovaným v pořadí?


Kvída s mládětem„Kvída, které bylo letos devět let, porodila své první mládě před rokem,“ konstatuje kurátorka chovu Barbora Dobiášová. „Tehdy se však o ně nestarala; snad proto, že nebylo životaschopné. Včera narozené mládě bylo naopak už od prvních okamžiků aktivní a zhruba od sedmé hodiny ranní se intenzivně snaží od matky pít mléko. Kvída se chová skvěle.“


Otcem nově narozeného mláděte vypadajícího jako mimozemšťan je samec Draco. Návštěvníci mohou hrabáče vidět v Africkém domě. Kvída se svým potomkem je občas k vidění již nyní.


Hrabáč kapský


Domovinou hrabáče kapského je území Afriky. Řadíme jej do samostatného, velmi starobylého řádu savců. Hrabáči jsou aktivní především v noci, jsou to noční tvorové. V noci neúnavně běhají krajinou a hledají mraveniště a termitiště. Ta pak svými silnými drápy rozhrabou a dlouhým lepkavým jazykem z nich vyžerou hmyz. Obývají dlouhé a prostorné nory.


Foto: Zoo Praha, Petr Hammerník a Miroslav Bobek

pchjV pražské zoo se narodilo mládě připomínající mimozemšťana!