Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Segwaye pryč z chodníků
Segwaye pryč z chodníků
Pondělí, 20. říjen 2014 12:17
Segwaye pryč z chodníků

Segway je dvoukolový elektrický prostředek určený pro přepravu jedné osoby. Nemá žádné pedály, funguje na principu rovnováhy těla. V poslední době se stává oblíbeným prostředkem převážně turistů, kteří s řízením nemají velké zkušenosti a dochází tak k jejich střetům s chodci. Vše by se mělo změnit připravovanou novelou zákona o provozu na pozemních komunikacích.

V současné době legislativa pojem „segway“ nezná. Nesmějí se používat v silničním provozu, proto jsou tyto elektrické prostředky začleněny do kategorie chodců. Ministerstvo dopravy chce připravovanou novelou, která byla zaslána do meziresortního připomínkového řízení, zavést novou kategorii, podle které by se lidé na vozítkách mohli pohybovat na cyklostezkách nebo na místech vyhrazených místní radnicí. Podle mluvčího ministerstva dopravy Martina Nováka by z kategorie chodců měly být vyřazeny i různé skákací boty. Novela ovlivní i chodce. Měla by zavést povinné nošení reflexních prvků na oblečení mimo obce a na místech se špatnou viditelností.


Změna nastává z důvodu narůstajícího množství nehod segwayů s chodci. Vzhledem k velkému počtu stížností chodců na bezohledné cyklisty a lidi využívající elektrická vozítka se letos v srpnu zakázal jejich vjezd na pražskou Kampu. Pro cyklisty byl vjezd koncem září městskou částí Praha 1 opět povolen.


Provozem elektrických vozítek se zabývá řada evropských zemí. Například na začátku roku 2011 Velká Británie zcela zakázala používání segwaye na chodnících a pěších zónách a současně jim neumožnila vjezd na silnice kvůli bezpečnosti. Britským majitelům vlastnícím segwaye nezbývá nic jiného než využívat elektrické vozítko pouze na soukromém pozemku.


Snahou je zajistit bezpečnost chodců, kteří jsou podle statistik nehodovosti nejohroženější skupinou. Doufejme, že novela vstoupí brzy v platnost a použití elektrických vozítek mimo chodníky přispěje ke zlepšení zmíněných statistik.


Foto: Wikipedie

(ewe)Segwaye pryč z chodníků