Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Pražská zoo se rozroste o nový Rákosův pavilon
Pražská zoo se rozroste o nový Rákosův pavilon
Úterý, 02. prosinec 2014 17:37
Pražská zoo se rozroste o nový Rákosův pavilon

V neděli 30. listopadu byl v pražské zoologické zahradě slavnostně odhalen základní kámen nového pavilonu. Návštěvníci se tak mohou těšit na „Rákosův“ pavilon exotických ptáků. Název mu propůjčil Stanislav Rákos, významný chovatel ptactva, který současně pražskou zoo obdařil štědrým darem, kterým umožnil zahájení stavby.„Shodou okolností v době, kdy jsme projekt nového pavilonu exotického ptactva začali připravovat, setkal jsem se s panem Rákosem, který se rozhodl jeho stavbu velkoryse podpořit. Jsme mu nesmírně zavázáni,“ uvádí ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.


Kde bude pavilon umístěn?


vizualizace_rakosova_pavilonuPavilon exotických ptáků aneb Rákosův pavilon zaplní místo tzv. Lineárky. Jednalo se o řadu voliér, která vedla od hlavního vchodu po voliéru velkých dravců. Dle projektu Architektonického ateliéru AND bude nový pavilon složen ze dvou venkovních voliér a řady vnitřních expozic.


Co bude k vidění?


Návštěvníci budou moci nahlédnout na vzácné a ojedinělé ptáky, zejména papoušky, z Nového Zélandu, Nové Guineje, Filipín a Střední i Jižní Ameriky.


„K vidění zde bude přibližně 30 druhů exotických ptáků. Od kakadu palmových, jedny z největších papoušků světa, přes amazoňany šedohlavé a jamajské, až po naše vůbec nejvzácnější chovance – ary kobaltové. Ty chováme jako jediná zoo v kontinentální Evropě,“ říká náměstek zoologické zahrady Jaroslav Šimek.


Stavba a otevření pavilonu.


V nejbližších dnech budou zahájeny první kroky potřebné k výstavbě, a to sanace svahu, do kterého bude pavilon částečně zapuštěn. Na zbylé části svahu pak vyrostou vinice. Otevření pavilonu se předpokládá v roce 2016 s odhadovaným rozpočtem 28,5 mil. korun bez DPH. Částka zahrnuje i interiér a sanaci svahu. Z dotací Evropské unie bude využito 7 mil. korun.


Přestože si budou muset návštěvnici na nový pavilon přibližně dva roky počkat, určitě se mají na co těšit. Prohlídka exotického ptactva jistě nadchne děti i dospělé.


Foto a zdroj: TZ - Zoo Praha začíná budovat Rákosův pavilon

(ewe)Pražská zoo se rozroste o nový Rákosův pavilon