Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Mládě klokana horského je už k vidění v pražské Zoo
Mládě klokana horského je už k vidění v pražské Zoo
Sobota, 17. leden 2015 09:53
Mládě klokana horského je už k vidění v pražské zoo

Jestli se zrovna o víkendu chystáte k návštěvě zoologické zahrady v pražské Troji, možná budete mít štěstí a uvidíte mládě klokana horského. Příjemné počasí, teploty nad nulou a občasné sluníčko jej totiž přiměly opustit matčin vak a objevovat svět. K vidění je v horní části areálu.


Klokaní matka s mládětemKlokan horský východní je velmi zajímavým zvířetem, které dokáže přečkat dlouhé měsíce bez pití, jen s vodou získanou z potravy. V pražské zoo je relativně novým zvířetem. Chovají jej tam od roku 2013. A mládě, které se nyní pomalu začíná vydávat na vlastní průzkum světa, je den ode dne odvážnější.


Mládě se počáteční týdny svého života schovávalo v bezpečí matčina vaku, poprvé z něj vykouklo v první polovině listopadu. Nejdříve, jen na krátký okamžik, opustilo mládě matčin vak v polovině prosince. Až teploty nad nulou a sluníčko ho přiměly začít objevovat svět a mimo vak se pohybuje častěji. Každým dnem je odvážnější. Při troše štěstí mohou toto kriticky ohrožené zvíře zahlédnout v horní části zoo i návštěvníci.


Klokan horský východní patří k druhům, u kterých lze podle barvy srsti určit pohlaví. Samci jsou tmavě hnědí, zatímco samice světle šedavé a dosahují sotva poloviční hmotnosti. Zoo Praha chová jednu samici a dva samce klokana horského východního od roku 2013. Jde o poddruh vázaný na terén svahů a roklí. Samci si hájí útočiště v podobě skalních převisů a puklin. Horští klokani patří mezi druhy chladnomilné, tolerující naše klimatické podmínky. Díky své svalnaté zadní části těla budí mohutný dojem a mají také charakteristický způsob skoků. Jde o jeden z největších druhů klokanů. V rámci Evropy je mohou lidé spatřit, kromě pražské zoo, už pouze v Tierpark Berlín.


Zdroj: Zoo Praha – TZ Zoo Praha se pyšní mládětem klokana horského


Foto: Petr Hammerník, Zoo Praha, součást TZ

pchj

Mládě klokana horského je už k vidění v pražské Zoo